Ayurveda

Minu suhtest Ayurvedaga.

Mäletan, kui ma kunagi esimest korda sõna “Ayurveda” kuulsin, siis mõtlesin on see ikka Dhanvantari- ayurveda kaitsepühakalles üks imelik ja müstiline sõna ja eks see Ayurveda üks “uh-uu” asi ole.

Ega tookord midagi rohkemat ei juhtunudki, aga ajapikku hakkas see Ayurveda üha enam ja enam minu teadvusesse sisse purjetama. Kuigi siis tundus see mulle veel ikka natuke salapärase või müstilise asjana.

Mingil hetkel läksid, aga asjad nii et asusin Rene Bürklandi juurde hiina meditsiini õppima, kust sain oma esimesed arusaamad holistilese meditsiini- ja elukäsitluse kohta. Tekkis ka arusaamine looduse algelementide, tsüklite ja energiate osas.

Nüüd oli see juba tublisti abiks uuesti Ayurvedasse süvenemisel ja arusaamade tekkimisel. Eelnevalt omandatud teadmistega oli pilt juba eelmise korraga võrreldes palju selgem (arusaadavam) ning hakkasid tekkima mingid seosed ja arusaamad.

ayurveda tekstidKuidagi iseenesest hakkas jõudma minuni Ayurveda alast informatsiooni ja kirjandust ning kuidagi märkamatult pühendusin sellesse teemasse.

Peale mõningast materjalide uurimist tekkis mul arusaam, et Ayurveda ongi erinevate tervisesüsteemide ja teraapiate alge- kust kõik on alguse saanud.

Paljud faktid ja uurimused viitavad, et nii hiina- ja tiibeti meditsiin, kui ka vana kreeka meditsiini põhinevad Ayurvedal. Hiljem aga on neid  kohandatud vastavalt geograafilisele asukohale ning kultuurile.

See arusaam andis tõuke üha enam ja enam Ayrvedasse süvenemiseks.

Mis see Ayurveda siis ikkagi on?

Mõned allikad väidavad, et see on rohkem kui 7000 aastat vana, Indiast pärit meditsiini süsteem, mida väidavad ka muidugi paljud India Ayurveda keskused- ja koolid.

Kuid mis siis ikkagi usaldusväärseid materjale uurides ja loenguid kuulates välja koorus?
Nimelt see, et Ayurveda oli olemas ammu enne seda, kui esimesed teadmised 7000 aasta eest puidule üles tähendati.

Tuleb aga välja, et tegelikult anti neid teadmisi algselt edasi suusõnaliselt, õpetajalt-õpilasele kulgevat järjepidevusliini pidi. Tänu tolleaegsele kõrgkultuurile ongi Veeda teadmised Indias säilinud kõige paremini.

Üks osa Veda teadusest on ka Ayurveda, kus sanskriti keeles Ayur tähenab “elu” ja sõna veda “teadust”.

Nüüd siis tuleb kõige huvitavam ja müstilisem osa. Vedades öeldakse, et kõik vedalikud teadmised on meile kõrgemalt poolt antud, et inimene saaks ikka oma eluga paremini hakkama. Iseasi on muidugi see, kas me neid teadmisi omame ja kasutame.

Rahva seas levib selline naljajutt, et jumal lõi inimese ja saatis ta Maale, aga unustas “manuali” ehk tehnilise juhendi kaasa panna. See ongi põhjus mille pärast me oma eluga nii puntras oleme.

Mulle tundub et Ayurveda ongi see “manual” ning hea oleks seda ikkagi natuke uurida. Kindlasti annab see elementaarseid teadmisi, mis aitavad meil enda tervise eest hoolt kanda ja elus hakkama saada.

Olen õppinud Krautmani Massaazi- ja Tervise Akadeemias Ayurveda õlimassaazi ehk Abyangat.