Teemaailm

Tee keel

Kuidas avastada enda jaoks teemaailm: kasuta oma meeli!

Neli meie meeltest aktiveeruvad hinnates ja väärtustades teed. Siin on mõned nõuanded, kuidas aidata teil paramini oma teed “kogeda” ja oma meeli endale teadvustada. Pidage meeles, et ei ole olemas õigeid ja valesid vastuseid allpool tõstatatud küsimustele; need on mõeldud olemaks vaid juhised ja aitamaks süvendada teie tee hindamise protsessi.

Vaatlemine

Teie esimene kokkupuude teega on selle nägemine ja läbi selle kujundate te esimese mulje – täpselt nagu kohtudes mõne uue inimesega! Ideaalis on tee vaatlemine selle hindamise täiustamiseks – proovige vältida tekkinud eelhoiakutel (et teatud välimusega tee maitseb teatud viisil) segamast tee lõpliku hindamise kogemust. Teid võib alati tabada üllatus!

Tee tseremoonia

Abiküsimused

Kas kuivad lehed on terved või purustatud? Kas need on ühtlase suurusega, kujuga ja värviga, või erinevad need üksteisest? On nad kaetud udemetega (karvased), on nad lamedad, rullis, kokku pigistatud, on neile mingil viisil kuju antud? Kas näete pungi või ei ole seal neid? Kas lehtedel on pruune “kõrbenud” laike?

Vaatlemine mängib rolli ka tee vedeliku värvi uurimisel ja aitab nautida tee välimust enne esimese sõõmu võtmist.

Milline on vedelik, hägune või selge? Kas vedeliku värv ja toon on kuiva lehe värvusega võrreldes sarnane või erinev? Kas vedeliku pind on kaetud vahutava kihiga? Kas tassi põhja jääb palju väikseid leheosi?

Puudutus

Te võite olla üllatunud kuuldes puudutuse seosest tee joomisega, kuid elukutselised tee degustaatorid katsuvad tihti tõmmanud teeleht, et testida nende konsistentsi ja paljud meie maitsmisaistingud tulenevad ka puudutusest.

Astringentsus näiteks (tunne, mida kirjeldab suu kuivus; kudede kokkutõmbumine) tuleneb tanniinide ajutisest muutmisest sülje osaks, tehes selle keelel kergelt abrasiivseks. Astringentsust seostab meie aju tavaliselt kibedate maitsetega.

Kas märjad lehed tunduvad paindlikud või krõbedad? Kui pigistada, kas need vajuvad tagasi oma endisesse võrmi või jäävad kokku? Kuidas tundub tee vedelik suus – kas sellel on kuivatav efekt või mahlane maitse, või hoopis keelt kergelt “kõditav”?

Lõhn

Lõhnameel on kõige tähtsam aspekt tee hindamisel, sest see kujundab enamuse sellest, mida me peame maitseks. Lõhna tajumine on esmane tervitus teele, selle olemusele, hingele. Tees on ligi 600 erinevat aromaatilist ühendit, tehes iga uue tee lõhna sissehingamise huvitavaks avastuseks.

Nuusutage tee lõhna korduvalt läbi tee maitsmise protsessi ja ärge mõelge, et kuiva teepuru lõhn peaks määrama kuidas see hiljem maitseb – väga paljud teed võivad siinkohal üllatada.

Teed võiks nuusutada igal tee valmistamise etapil ja joomise protsessil – tee kuiva puruna, lehed istumas eelsoojendatud potis enne kuuma vee peale valamist, kuuma vedelikuna ja märgade lehtedena.

Elukutselised tee degustaatorid paistavad nuusutavat järskude, sügavate hingetõmmetena vastandina meie tavalisele aeglastele sisse-välja hingamismustrile; vaid umbes 10% aroomi ühenditest jõuavad ülemisse nina ossa, kus lõhn tuvastatakse ja lühike, sügav sissehingamine aitab inimestel oma lõhnameelt teravdada.

Lõhna on pea võimatu sõnades kirjeldada (kuna lõhna kogemus on valdavalt subjektiivne ja põhineb inimese isiklikes elukogemustes) ja me teeme seda läbi assotsiatsioonide ja võrdluste.

Millised kujutlused tulevad mõtteisse, kui teed nuusutate – värskelt lõigatud muru? Küün? Kevad? Vanaema? Kas seal on noote näiteks kirssidele, lilledele, aprikoosile, nahale, tubakale, maisile, shokolaadile, mõnusale kevadtuulele? Kas tabate magusaid või suitsuseid noote? Millised emotsioonid või subjektiivsed tundmused need lõhvad loovad?

Maitse

Ja jällegi, tänu limiteeritud sõnavarale, mis meil aroomi kirjeldamiseks on, (seda tajutakse meie keelenäsadega, mis tunnevad magusat, haput, kibedat, soolast ja umami maitset), otsime me võrdlusi kirjeldamaks oma maitseelamust. Nii me ütlemegi, et see “meenutab mulle…”, “maitseb kui…” jne.

Degusteerides teed, üritage esmalt teha vaid seda: maitsta teed. See tähendab, et ärge rääkige samal ajal, ärge vastake telefonile või mõelge muudele asjadele. Keskenduge tee maitsele oma suus.

Maitse on kiirelt mööduv ja nii on vaja tugevat keskendumist, et kontrollida meie tavapäraselt automaatset viisi kogedes maitseid ja teisi aistinguid.

Elukutseliset teemaitsjad luristavad oma tee suhu järsult ja kiirelt ja siis ajavad seda suus innukalt ringi (enne selle välja sülitamist – mitte küll meie mõistes head lauakombed!). See tõstab hapniku taset suus ja see aitab meil täpsemalt maitset tunda.

Samuti aitab see luristamine muundada aromaatilisi ühendaid tee vedelikus gaasiliseks vormiks, mis seejärel ülespoole tõustes päästab lõhna valla lõhnaretseptorita kaudu. Need signaalid liiguvad ajju ja tulevad esile tunnete ja tajudena, mis juba olenevad eelnevalt sinna talletatud informatsioonist.

Tee ei tohiks olla ei liiga kuum ega liiga külm, kuna mõlemal juhul mõjutab see maitset.

  • Kas maitse muutub kuidagi algusest lõpuni või jääb samaks?
  • Kas maitse kaob kähku või jääb keelele värelema?
  • Kus keele osas te mis maitset tunnete?
  • Mida see maitse teile meenutab – teisi sööke, jooke või kujundeid ja assotsiatsioone?
  • Kuidas muutub tee maitse läbi erinevate tõmmiste?
  • Kas tee vedelikul on tajutavat magusust?
  • Milline on maitse – on see värske ja karge keele ees-või tagaosas?

Kuidas kirjeldada erinevate teede maitseomadusi?

Mõned sõnad, mida tee maitsmisel kasutataks, on: kibe, astringentne (kudesid kokkutõmbav), elav, täielik, järsk (kibe ja toores), pehme, magus.

Räägitakse tee maitse terviklikkusest, kestvusest, selle sügavusest, täitvusest, toorusest, küpsusest, robustsusest, nõrkusest.

Proovitakse vältida üldiseid sõnu nagu suurepärane, hea või vastik ning olla täpsem oma sõnastuses.

Tee on maitsev, olgu, kuid mis viisil ja kuidas?

Või mis teeb konkreetse tee ebameeldivaks?

Võime olla täpne kasvab aja jooksul ja harjutades. Proovides midagi täiesti uut on sõnavara alguses mõistetavalt limiteeritud.

Allikas:
FirstFlush On-line Tea Shop