Kuidas Hiina meditsiini abil talvel terve püsida
Hiinlased on pikka aega uskunud, et erinevatel aastaaegadel tuleb süüa erinevaid asju – näiteks talvel rediseid ja suvel ingverit – et terve püsida. Uskumus pärineb iidsest Hiina meditsiinist, mille kohaselt on oluline looduse muudatuste jälgimine.
Hiina vanim meditsiiniraamat “Huangdi sisemised juhtnöörid” ehk “Huangdi Neijing” on juba üle 2000 aasta olnud Hiina meditsiini üks alustaladest. Raamatus leidub lugematul hulgal nõuandeid, kuidas säilitada hea tervis meele ja hinge vastava kohandamise kaudu, jälgides ühtlasi, mida sa sööd ja jood.
Toome välja mõned Hiina meditsiini põhilised printsiibid, mida järgides talvel terve püsida.
Säilita energiat, liigu aeglasemalt
Inimesed peavad vastavalt aastaaja iseloomule energiat säästma, kirjutab Qu Limin oma raamatus “Huangdi sisemised juhtnöörid: Hea tervise säilitamise tarkused”. Qu väitel kogub loodus talvel energiat, et kevadiseks kasvuprotsessiks valmistuda.
Pekingi ülikooli dotsent Qu Limin toob näiteks loomade talveune. Külmadel kuudel kulutavad loomad võimalikult vähe energiat ning Hiina meditsiini kohaselt peaksid inimesed sama loodusseadust järgima. Ka inimkeha metabolism muutub talvehooajal aeglasemaks.
See põhimõte tähendab, et inimesed peaksid talvel aeglasemat tempot hoidma. “Oma tujusid tuleks kontrollida, vihastamist ja suuri emotsionaalseid muudatusi tuleks vältida,” kirjutab Qu. Samuti soovitab ta viibida talvel võimalikult palju päikese käes, kuna vähene päikesevalgus võib põhjustada depressiooni.
Vest aitab külmetuse vastu
Huangdi Neijing teise põhimõtte kohaselt tuleks talvel varakult magama minna ning hilja ärgata. “Parem on ärgata siis, kui päike juba tõusnud on, kuna siis on meel selge ja aju töötab paremini,” kirjutab Qu.
Autor soovitab siseruumide temperatuuri stabiilsena 18-22 kraadi Celsiuse juures hoida. Ruume tuleks sageli õhutada.
Külmetushaiguste vältimiseks peab iidsete meditsiinitekstide kohaselt hoidma soojas oma selja. Qu selgitab, et kui seljal külm hakkab, siis võib see mõjutada ülemisi hingamisteid või päästa valla seni passiivses seisundis olnud haiguse.
“Eriti oluline on see eakate, laste ja südamehaiguste all kannatavate inimeste puhul,” räägib Qu ning lisab, et just sellel põhjusel kannavad paljud hiinlased talvel vesti.
Soojad jalad, hea tervis
Ka jalgade soojas hoidmine on oluline, kuna jalgade rasvakiht on väike ja need kaotavad kiiresti soojust. Hiina meditsiini kohaselt on nõelravipunktid jalataldadel otseselt seotud siseorganitega, seega kui jalad saavad külma, siis võivad sellega kaasneda valud mujal kehas.
Qu sõnul on jalgade soojas hoidmise juures olulised hästi sobivad jalanõud. Samuti tuleb jalgadega võimelda, et verevarustust parandada.
Kolmandaks jalgadega seotud nõuandeks on kuumade jalavannide tegemine. See on efektiivne viis külmetuse vältimiseks, väsimuse peletamiseks ja kvaliteetse ööune tagamiseks.
Õige dieet parandab immuunsussüsteemi
Hunani Hiina meditsiini ülikooli toitumisspetsialisti Tan Xinggui sõnul on keha seedimise ja toitainete imendamise võime talvehooajal parem. Sobilike toidulisandite võtmine aitab tugevdada immuunsussüsteemi ning valmistuda teisteks aastaaegadeks.
Tuntud Hiina vanasõna ütleb: “Keha täiendamine talvel aitab seljatada tiigri saabuval kevadel”.
Toitumisspetsialisti sõnul peaks talvine dieet võtma arvesse järgnevaid aspekte: külmale tuleb vastu panna ning sooja hoida, kuivust vältida ja piisavalt toitaineid tarbida.
Hiina meditsiini kohaselt tuleb talvel kindlasti tagada neerude normaalne talitlus. Süüa soovitatakse soolaseid toite nagu söödavad vetikad ja meduusid.
Külmi toite tasuks vältida
Tan Xinggui usub, et mõningad toidud aitavad külmale paremini vastu pidada. Näiteks lambaliha, longan, pähklid, kastanid, datlid, Hiina jamss ja seened. Samas peaks Tai sõnul vältima “külmi” toite nagu krabi, krevetid ja viinamarjad.
Ühtlasi soovitab Tan Hiinas populaarset hotpot-rooga ning mitmeid soojendavaid ja toitaineterikkaid suppe. Talvel sooja hoidmiseks ja tervise säilitamiseks on need kõik head abimehed.