Thymus Piperella

thymus piperella

Pebrella on pärit tüümiani perekonnast. Selle taime teaduslik nimi on Thymus Piperella. See on sama tüümian kui klassikaline tüümian (Thymus vulgaris), kuid Vahemere ja Kanaari saarte piirkondades endeemiline. Seda leidub peamiselt mägi-, kivi- ja lubjakivipiirkondades. Nagu tavaline tüümian, võib see ka kasvada umbes 30cm pikkuseks puitunud varrega taimeks. See on metsik taim, mis talub suhteliselt hästi põudasid, kui põud aga väga kaua kestab, ei pruugi taim seda üle elada. Viimastel aastakümnetel on sademete vähesus mõjutanud negatiivselt selle taime levikut.

Kuna tegemist on metsiku tüümiani kohaliku variandiga, siis on toimed ja kasutamine sama mis tavalisel Thymus vulgaris -el.

Thymus piperella

Nii nõmm- kui aed-liivateed on läbi aegade kasutatud mitmete erinevate tervisehädade puhul. Seedimise ergutamiseks on aed-liivateed näiteks veini sees keedetud, samuti on kasutatud seda kõhulahtisuse vastu ning menstruatsiooniaegsete krampide vaigistamiseks.

Aroomiteraapias on tüümian kasutusel tuju tõstja ning stressi leevendajana.

Taimeravis kasutatakse tüümiani kopsuturse ja õhupuuduse korral. Tüümianil on tugevad antiseptilised omadused ning selle eeterlikku õli võib kasutada lõikehaavade puhastamiseks. Tüümian leiab sagedast kasutust ka hambapastade ja suuloputusvete sees.

Tüümian on ka tõhus fungitsiid ning seda saab kasutada jala seenhaiguste ravimisel.