Psühhedeelne taimejook ayahuasca võib osutuda tõhusaks vähiravis
Amazonase džunglites valmistavad šamaanid psühhedeelse toimega taimetõmmist ayahuasca’t, mida on Lõuna-Ameerikas valmistatud sajandeid ning tänapäeval leiab see tasapisi teed ka lääne kultuuriruumi. See on aidanud inimestel võitu saada depressioonist ja sõltuvusprobleemidest ning Brasiilia teadlase sõnul võib sellest abi olla ka moodsa aja epideemia – vähi vastu.
Ayahuasca tähendab põlisrahvaste keeles “hingede vääti“ ning seda jooki valmistatakse mitme erineva taime tõmmisena, mis võimendavad ja täiendavad üksteise toimet. Selle joogi aktiivne toimeaine on N,N-dimetüültrüptamiin (DMT), mida täiendavad taimsed alkaloidid harmiin ja harmaliin. Ayahuasca’t on šamanistlikel ravirituaalidel kasutatud sajandeid ning Natural Geographicu ajakirjanik kirjeldas sellisel rituaalil osalemist “hirmutavaks, kuid valgustavaks“.
Sao Paulo ülikooli teadlane Eduardo E. Schenberg on välja pakkunud, et ayahuasca ravitoimele tuleks enam tähelepanu pöörata, eriti vähiravi kontekstis. Ta on kirjutanud ühes artiklis: “On piisavalt kättesaadavat tõendusmaterjali, et ayahuasca aktiivsed toimeained, eriti DMT ja harmiin, millel on positiivne toime mõnede koekultuuride puhul, mida vähiuuringutes vaadeldakse ning biokeemilistes protsessides, mis on vähiravis olulised. Seetõttu tuleks neid väheseid raporteid ayahuasca kasuliku toime kohta vähiravis tõsiselt võtta.“
Põlisrahvaste lugudel on biokeemiliselt tõendatav alus
Kuulujutud ayahuasca toime kohta vähi vastu on laialt levinud ning üheksas avaldatud juhtumisanalüüsis on tõestatud, et kolme inimese puhul oli peale ayahyasca tarbimist näha selget paranemist. Kuulujutud ja nii vähene tõestatud juhtumite hulk ei ole kahtlemata meditsiinikogukonna jaoks piisav tõendusmaterjal, kuid DMT füsioloogiline toimemehhanism viitab sellele, et neil kuulujuttudel võib tõepõhi all olla.
Selle aine poolt tekitatav võimas psühhedeelne kogemus on seotud serotoniiniretseptorite sidumisega ajus. Kuid lisaks serotoniiniretseptoritele seob see ka sigma 1 retseptoreid, mida leidub üle kogu keha ning millel võib olla mõju vähirakkude surmamisel. Lisaks on ayahuasca teisel aktiivsel toimeainel harmiinil leitud mõningaid vähiliike surmav ning teiste paljunemist piirav toime. DMT ja harmiini koosmõju võib olla meditsiiniliselt olulise vähivastase toimega, kuid selles vallas on vaja rohkem uurimusi läbi viia.
Nende uurimuste teostamine on aga keeruline, kuna DMT on USA-s klassifitseeritud I klassi narkootikumiks ning see on keelatud ka rahvusvahelise psühhotroopsete ainete konventsiooni poolt. Võrreldes mitmete teiste narkootikumidega, on ayahuasca suhteliselt vähetuntud, kuid selle populaarsus on tõusuteel. “Kui ayahuasca ravitoime, millele antropoloogid ja etnobotaanikud on juba ammu viidanud, ka meditsiiniuuringute põhjal tõele vastab, siis võib selle keelustamist vaadelda inimõiguste piiramisena; see on tõsine teema, mis vajab hoolikat ja põhjalikku arutelu,“ kirjutab Schenberg.
Paljude inimeste jaoks kõlab naeruväärsena see, et psühhedeelse toimega taimel võib olla oma roll vähiravis. Kuid lähemalt vaadeldes ei pruugi see sugugi nii võimatu olla. Ayahuasca aitab inimestel vabaneda aastatega kogunenud emotsionaalsest pagasist, mis on pikka aega kroonilist stressi põhjustanud. Teadmine, et stress on väga oluline faktor suure hulga tänapäevaste haiguste puhul, on laialdast tunnustust saanud. Ayahuasca rituaali läbinud kirjeldavad sageli vabanemise ja kerguse tunnet, vaimset selginemist ja hingerahu saavutamist. Ei ole kahtlust, et vaimse tervise paranemine manifesteerub ka füüsilise tervise paranemises. Kuna seni vähiravis kasutusel oleva kemoteraapia väga madala tõhususe kohta ilmneb aina enam tõendusmaterjali, siis ei ole ime, et inimesed otsivad uusi viise ning pöörduvad loodusravi ja põlisrahvaste tarkuse poole.
Loe ayahuasca kogemuse kohta National Geographicust.
Allikad: PSY Post, Collective Evolution, Sage Pub, Telegram
Foto: medicinehunter.com